מתי כדאי לשים שתל ומתי לא?

ישנם גורמים שונים להרס השיניים הטבעיות וכתוצאה מכך, להחלפתן בשתלים. עם זאת לא בכל מקרה שתל דנטלי יהיה הפתרון המומלץ והמיטבי. מה היתרונות ששתלים מציעים? מתי כדאי לבחור בשתל? ומתי לדבוק בברירה הטבעית?

מחלות חניכיים שאינן מטופלות כראוי, עששת שהובילה להרס שורש ו/או כותרת השן ותאונות אלו הן הסיבות העיקריות להרס השיניים הטבעיות. למרבה המזל אנו חיים בעידן מודרני בו רפואת השיניים מציעה מגוון גדול של טיפולים לשימור השיניים, ביניהם גם השתלה דנטלית. יחד עם זאת פתרון זה לא יהיה הבחירה הראשונה של רופא השיניים, ובמקרים רבים שתל דנטלי יהיה האפשרות האחרונה, כאשר כל שאר הטיפולים לא הניבו את התוצאות הרצויות.

השתלה דנטלית – לא בכל מחיר

תחום רפואת השיניים מציע אינספור טיפולים מתקדמים ולכן ישנן בעיות שיניים שניתן לפתור כאשר הנטייה תמיד היא לשמר את השן הטבעית. כך למשל לא בכל בעיית חניכיים המלצת הרופא תהיה בהכרח שתל דנטלי, במקרים רבים ניתן לפתור את בעיית החניכיים באופן נקודתי או מופשט על ידי פנייה לרופאים מומחים בתחום. במקרים וישנה פגיעה בשורש השן, הרופא קודם כל יבדוק מהם סיכויי ההצלחה של טיפול ושימור השורש הקיים לפני שפונה לאפשרות של השתלה דנטלית.

שתלים דנטליים מודרניים

מתי כן לבחור בשתל?

כאשר רופא השיניים מחליט על אופן הטיפול הרצוי הוא בוחן גם שיקולים של עלות מול תועלת. כאשר טיפול ושימור השן אלו הן פעולות שכרוכות בעלות גבוהה מדי, וכאשר התוצאה אינה מובטחת או אינה אופטימלית, רופא השיניים עשוי לבחור באפשרות של עקירת השן והחלפתה בשתל. במידה והוא בוחר באפשרות זאת, יהיה זה בהנחה שכל התנאים מאפשרים את התקנת השתל, לרבות המבנה האנטומי של הלסת.

עבור רופאי שיניים רבים השתל נתפס כנחות יותר בהשוואה לשן הטבעית, שכן הוא בסך הכל תחליף. יחד עם זאת ישנם מקרים בהם זו בחירה בלתי נמנעת כמו למשל במקרים של עששת חמורה. במקרה של פגיעה בשורש ובכותרת השן ועל מנת למנוע את הפגיעה בשיניים הסמוכות הרופא יעדיף להחליף את השן הפגועה בשתל. שתל גם אינו יגלה רגישות לעששת מכיוון שהוא מיוצר מסגסוגת טיטניום ואינו דורש הרס נרחב או הקרבה של שיניים נוספות כמו במקרה של גשר.

לעומת זאת במקרה של דלקת חניכיים חמורה או מחלת חניכיים, ההעדפה תהיה לנסות לטפל בדלקת ולשמר את השיניים הטבעיות, מכיוון ששתלים אינם יפתרו את הישנות התופעה והיכולת לטפל בבעיה סביב שתלים היא הרבה יותר מוגבלת.

לסיכום, מה חשוב לדעת?

כמו בכל תחום, גם ברפואת השיניים ישנן טכנולוגיות מתקדמות כמו למשל הדמיה ממוחשבת המאפשרת להכיר את המגבלות האנטומיות, חומרי רגנרציה שונים לתיקון גרמי, טכניקות לא פולשניות להחדרת שתלים ועוד. לכן הליך זה מבוצע ביד רמה על ידי רופאים מומחים בתחום. עם זאת כדאי לזכור שהשתל הוא רק תחליף לדבר האמיתי – השן הטבעית, ולכן הוא עשוי להתנהג בדרכים לא צפויות.

כמו כן יש להבין שעל המטופלים לעמוד בקריטריונים מסוימים כדי לעבור השתלה דנטלית, ויהיו מקרים בהם יאלצו לעבור טיפולים נלווים כשלב מקדים להשתלה כמו הגדלת נפח העצם ועוד. לכן כדאי ורצוי קודם כל לתת לשן את כל הסיכויים לשרוד ורק במקרים חמורים ובהיעדר פתרון אחר לבחור באפשרות של שתל, כמובן בהמלצת הרופא המטפל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יצירת קשר
close slider

    צרו עמנו קשר

    נגישות