ניקוי שיניים בעת הריון – האם חובה?

אימהות תעשנה הכל שהם יכולות כדי להתכונן לקראת תינוק בריא וכמובן לשמור על בריאותן במהלך חודשי ההיריון המרגשים. למרות שזה לאו דווקא ידע נפוץ מאוד, שמירה על היגיינת ובריאות השיניים לפני ובמהלך ההיריון היא הכרחית לבריאות. ניקוי אבנית ובריאות דנטלית כללית היא חשובה אף יותר מהרגיל כאשר את בהיריון, מכיוון שבתקופה זו את נמצאת בסיכון מוגבר לפתח בעיות שיניים כמו חורים, עששת, מחלות חניכיים וכן הלאה.

אך למרות כל מה שאמרנו, הרבה נשים בהיריון דווקא נמנעות מביקורים טיפוליים אצל רופא השיניים והשיננית במהלך ההיריון, רבות מהן בגלל תפיסה מוטעית שטיפולי שיניים בהיריון עשויים לפגוע בבריאות השיניים ואף בבריאות התינוק המתפתח ברחם.

היום, צוות הכט סמייל, מרפאת שיניים מובילה ובוטיקית, מסביר האם ניקוי שיניים בהיריון הוא טיפול בגדר חובה ומדוע למעשה זה אפילו מומלץ.

חשיבות ההיגיינה הדנטלית בעת הריון

הקשר בין בריאות דנטלית להיריון

כאמור, הריון עשוי להשפיע לרעה על בריאות השיניים והפה, למשל בגלל שינויים הורמונליים משמעותיים בתקופה זו וריכוז המשאבים של הגוף בתינוק המתפתח, זה יכול פוטנציאלית להוביל לבעיות כגון דלקות בחניכיים, זיהומים וסיכון מוגבר להתפתחות חורים בשיניים.

אמצעי מנע לבעיות שיניים בהיריון

ראשית כל מומלץ לסיים טיפולי שיניים משמעותיים עוד לפני הכניסה להיריון. מעבר לזה, הקפדה יתרה על היגיינה דנטלית בזמן תקופת ההיריון היא לא רק בטוחה לגמרי אלא גם מומלצת מאוד כדי למנוע מבעוד מועד בעיות דנטליות אשר עשויות להתפרץ לאור השינויים הרבים שהגוף עובר בתקופה זו.

כך, בעוד שהתפיסה הרפואית לגבי סיום טיפולי שיניים קליניים לפני הכניסה להיריון היא נכונה ורצויה באופן כללי (בכל זאת, אם יש חור בשן ואת בהיריון ניתן וכדאי לטפל בזה בהקדם ובצורה הנכונה), מבחינת ניקוי שיניים עמוק בהיריון וטיפול שיננית בהיריון – זה בטיחותי לאם ולעובר ובהחלט מומלץ!

דוגמא טובה לכך שטיפול ניקוי שיניים מקצועי יכול למנוע ולהקל בבעיות שיניים בהיריון היא שישנן נשים הריוניות אשר מתפתחים אצלן גידולים שפירים קטנים על החניכיים בזמן ההיריון. ניקוי שיניים עמוק יכול לטפל בצמיחה זו, לטפל בזה ולמנוע מראש אי נוחות ובעיות המשכיות.

בטיחות ניקוי שיניים בהיריון

כדי להסיר ספק, נדגיש: טיפולי שיננית להסרת אבנית וטיפולי ניקוי שיניים עמוק, הינם בטוחים במהלך ההיריון ובהחלט ניתן לבצע אותם במרפאה על ידי שיננית או רופא שיניים.

יחד עם זאת, הדעה הרווחת כיום בקרב רופאי שיניים היא שהתקופה המתאימה והמושכלת ביותר לעבור טיפולי שיניים בהריון וניקוי שיניים בהריון היא בשליש (טרימסטר) השני של ההיריון – אחרי שלבי ההתפתחות והגדילה הראשונים ולפני הכניסה לשלבים הסופיים והקשים יותר של ההיריון. כך, למרות שזה בטיחותי לעבור טיפולי שיניים לכל אורך ההיריון, עדיף להיות אקסטרה זהירים במהלך השליש הראשון להיריון, בגלל שזוהי תקופה קריטית  להתפתחות תקינה של העובר.

  • צילומי רנטגן דנטליים הם במהותם בטוחים גם בהיריון – אך לרוב נמנעים מכך כדי לצמצם את הסיכון וגם בגלל זה ההמלצה היא לסיים טיפולי שיניים משמרים או מתקנים לפני ההיריון. בטיפולי ניקוי שיניים אין צורך בצילומים כמובן.
  • שימוש בחומרי הרדמה מקומית לטיפולי שיניים הוא בטוח לאם ולעובר, אך כמובן שחובה להודיע לרופא השיניים על ההיריון כך שהוא יוכל לבחור בהליך ההרדמה האידיאלי.

על טיפולי ניקוי שיניים בהיריון

טיפולי ניקוי שיניים, או טיפולי שיננית כפי שהם מוכרים לעיתים, מבוצעים על ידי שיננית מוסמכת או רופא שיניים, תלוי בחומרת המצב ומהות הטיפול עצמו. בטיפול זה מסירים הצטברויות של אבנית ממשטחי השן, מבצעים ניקוי עמוק ויסודי של חיבור השיניים לחניכיים, פותחים מחדש את הרווחים העדינים בין השיניים ובאופן כללי מסירים לכלוך, נגעים ואת מה שלא אמור להיות על השיניים.

יתכן ובמהלך ההיריון הרגישות שלך בשיניים תגבר וטיפול שיננית שבעבר היה קל ולא מאוד מורגש ייהפך לכואב ולא נוח. במצבים אלו בהחלט אפשר ליישם אלחוש מקומי, ממריחת חומרי אלחוש פשוטים ועד יישום זריקת הרדמה מקומית עדינה.

ניקוי שיניים בהיריון הוא אמנם לא חובה כמו היבטים בריאותיים וטיפוליים אחרים בהקשר לתקופת ההיריון, אך אלו טיפולים בהחלט מומלצים ועם היבטים חיוביים. שמרי על היגיינה דנטלית לפני, לאורך ואחרי ההיריון וההמלצה שלנו היא כן לעבור ניקוי שיניים בשליש השני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יצירת קשר
close slider

    צרו עמנו קשר

    נגישות