האם קיים סיכון בשימוש ביישור שיניים שקוף?

אין ספק שבתחום רפואת השיניים האורתודנטית והאסתטית, יישור שיניים שקוף – בעיקר בעזרת שיטת אינוויזיליין – מקבל המון חשיפה ומקודם כפתרון איכותי, יעיל ומתקדם לבעיה הרלוונטית להמוני צעירים ומבוגרים. ודי בצדק, כי היתרונות של יישור שיניים בעזרת מיישרים שקופים ומותאמים אישית בהחלט רבים ונראים לעין. אך מדובר על הליך דנטלי-רפואי, לכן חשוב גם לדבר על האפשרות לסיכונים וסיבוכים ביישור שיניים שקוף.

הסבר כללי לגבי סיכונים בטיפול יישור שיניים שקוף

ליישור שיניים שקוף, העושה שימוש בסדים שקופים ומותאמים אישית המולבשים על השיניים, מיישמים לחץ ומוחלפים בכל כמה שבועות לאורך התקדמות הטיפול, יש שלל יתרונות ובהחלט מדובר על פריצת דרך אדירה ברפואת שיניים אסתטית ואורתודנטית. אך בכל זאת, יש לזכור כי מדובר על הליך רפואי אשר כרוך בהפעלת כוח על השיניים, הכוח המופעל מפוקח מאוד והוא עדין והדרגתי, אך אכן מופעל לחץ וכוח על השיניים.

לכן, ישנם סיכונים מסוימים לתהליך וישנם מקרים של סיבוכים. לרוב לא מדובר על סיכונים וסיבוכים מורכבים מדי או בלתי הפיכים ובניהול נכון של התהליך, שקיפות ושיתוף פעולה מלא של המטופל עם המרפאה המטפלת, אפשר למנוע סיבוכים אלו או לטפל בהם בצורה יעילה ואופטימאלית בהקדם.

בכל טיפול יישור שיניים, גם בשיטה הרגילה של “ברזלים” וגם בשיטת אינוויזיליין עם המיישרים השקופים, מופעל כוח על השיניים כדי להזיז אותן בהדרגה למקומן הנכון מבחינת המנשך ו/או מבחינה אסתטית.

הבדל מהותי של שיטת היישור השקוף של INVISALIGN הוא שהסדים עצמם לוחצים על השיניים ומיישמים את הכוח. לכן משתמשים במספר שונה של סדים לאורך חודשי הטיפול. עובדה זו מאפשרת גם ליישם שמרנות בטיפול ולהפעיל פחות כוח ולחץ על השיניים כאשר קיים חשש לסיבוכים האפשריים מהטיפול.

יש להבין כי גם בטיפול יישור שיניים שקוף, “רק” סד פלסטיק שקוף לא יכול הלכה למעשה להפעיל את הכוחות הדרושים בדיוק ובעוצמה הדרושה להזזת השיניים למקומן התקין. כך שיש צורך להשתמש גם ב”תופסנים”, המהווים חלק אינטגראלי מתהליך הטיפול. התופסנים מאפשרים לסדים ליצור את הכוחות הדרושים לתנועה הרצויה. זוהי התמונה המלאה היוצרת חלק מהסיבות שבמקרים נדירים יחסית סיבוכים ביישור שיניים שקוף – סיבוכים שניתן למנוע או לצמצם משמעותית.

סיכונים ותופעות לוואי של יישור שיניים שקוף

  • נסיגת חניכיים: במקרים נדירים יחסית, הכוח המופעל על השיניים והלסת גורם לפגיעה בחניכיים, החל במצבים של רגישות ודימומים מהחניכיים ועד מצבים של נסיגת חניכיים. התאמת הטיפול והכוחות המופעלים על השיניים מסייעת למנוע זאת ולטפל בבעיה כאשר היא מתחילה.
  • ספיגת שורשים: מצב בו השורש של שן או חלק מהשיניים קטן כתוצאה מהפעלת כוח עודף וחזק מדי על ידי הסד השקוף, מה שיוצר פגיעה בעמידות וביציבות של השן. ללא טיפול בסיבוך זה, השן עלולה ליפול לבסוף.
  • אובדן חיות ופגיעה בשן: עם מופעל על שן יותר מדי כוח או לחץ, זה יכול לפגוע בחיות שלה, מה שיתבטא בהצהבה של השן, שינוי צבע לאפור/חום ובמקרים שאינם מטופלים ומזוהים גם לפגיעה ממשית בבריאות השן.
  • יציאה של סתימות מהמקום: ישנם מצבים, נדירים, שכאשר לובשים סד אינוויזיליין שקוף על שן עם סתימה במרכזה, הכוח המופעל על השן גורם לבסוף לשחרור ויציאה של הסתימה מהמקום. זה כמובן מחייב טיפול מיידי לתיקון הסתימה והפחתת הכוח המופעל על השן.

פנו היום למרפאת הכט סמייל כדי ללמוד עוד לגבי האפשרויות שלכם ליישור שיניים ולטיפולי שיניים אסתטיים ומשקמים ולתיאום פגישת אבחון ראשונית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יצירת קשר
close slider

    צרו עמנו קשר

    נגישות