האם ניתן למנוע התפתחות של חיוך חושף חניכיים כבר בילדות?

חיוך חושף חניכיים (Gummy Smile) הוא תופעה המשפיעה על די הרבה אנשים, כולל ילדים. לכן, בתור מרפאת בוטיק לאסתטיקת שיניים ושיקום החיוך אנו מקבלים לא מעט הורים, אשר לרוב לפחות אחד מבני הזוג סבלו מחיוך שכזה בילדותם, השואלים אותנו האם ניתן למנוע את התפתחותו של “גאמי סמייל” כבר בילדות ולהימנע מטיפולים לתיקון הבעיה בהמשך החיים.

נתחיל ונאמר מיד, למרבה הצער ועם כל הרצון הטוב למנוע את היווצרותו של חיוך חושף שיניים בילדים, מה שלרוב יצריך בהמשך החיים טיפול פולשני (במידה יחסית קלה ומינימלית למעשה) לתיקון המצב ושיקום החיוך למראה סימטרי ואסתטי, בפועל המקור לתופעה הוא ברובו גנטי, לכן לא ניתן להימנע מזה. אין טיפולי מנע מקדימים או פעולות שההורים או אנחנו כמרפאת שיניים יכולים לעשות בפיהם של ילדים כדי למנוע את ההתפתחות של חיוך חושף חניכיים.

הגורמים להתפתחות חיוך חושף חניכיים

אז אמנם אי אפשר למנוע התפתחות של חיוך חושף חניכיים כבר בתקופת הילדות, אך למרות זאת חשוב להבין מהם הגורמים התורמים להתפתחות מצב דנטלי-אסתטי זה. לפניכם נקודות מפתח שיש לזכור ולהכיר  לגבי נטייה גנטית ו”גאמי סמייל“:

  • חיוך חושף חניכיים לרוב נגרם ומתבטא בהצגה ביתר של רקמת חניכיים, בזמן החיוך, ולא הצגה בעיקר של קו השיניים, בעיקר הלסת העליונה. מצב זה עשוי לגרום לשיניים להיראות קטנות מדי ועבור לא מעט אנשים חשיפת הרבה מהחניכיים בעת החיוך נחשבת לא אסתטית, על מכלול ההשלכות שיכולות להיות לכך, מעשית או רגשית, עבור כל אחד ואחת באופן פרטני.
  • המצב בהחלט יכול להיות תורשתי והוא, כאמור, נגרם במידה רבה כתוצאה מנטייה גנטית. המשמעות היא שהנטייה הזו מועברת מההורים או מאחד מזוג ההורים, הלאה לילדים.
  • מצבים גנטיים נוספים ומסוימים, למשל שן עודפת/כלואה או שפה עליונה קצרה/קטנה, עשויים אף הם לתרום להתפתחות של חיוך חושף חניכיים.

תחילת טיפול רק מגיל 16

לא רק שאי אפשר למנוע התפתחות חיוך חושף חניכיים כבר בילדות, אלא שלמעשה גם לא מומלץ להתחיל לטפל בבעיה לפני שהילד או הילדה מגיעים לגיל 16. בהחלט יש ילדים הסובלים מכך כבר בגילאים מוקדמים, אבל ההמלצה הרפואית היא לחכות לפחות לגיל 16 לפני תחילת טיפול בחיוך חושף חניכיים.

זאת מכיוון שעד לגיל 16, השיניים והלסת עדיין גדלות ומתפתחות ויישום טיפול תוך כדי התפתחות זו עשויה גם לפגוע בתוצאות ולגרום לנסיגתן וגם להגדיל את הסיכון לסיבוכים למיניהם בעקבות הטיפול.

מבחינה זו, אם ילדכם או ילדתכן סובלים מחיוך חושף חניכיים והם עדיין בגיל צעיר יחסית, דעו שגם לא הייתה לכם או לנו דרך למנוע זאת וגם שאין מה לעשות או להתחיל לטפל עד הגעה לגיל 16 לפחות, בכפוף לבדיקה רפואית ופגישת אבחון וייעוץ אישית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יצירת קשר
close slider

    צרו עמנו קשר

    נגישות