איך מנקים פלטות לשיניים בצורה נכונה?

הרבה נאמר ונכתב אודות מהפכת יישור השיניים השקוף שהמותג Invisalign הביא לתחום האורתודנטיה, ואכן מדובר על מהפכה של ממש. אבל בין שלל שאלות לגבי הטיפול עצמו, כמה זמן זה לוקח, מה קורה אם מאבדים פלטה באמצע התהליך, איך זה מרגיש וכן הלאה, נושא שלא תמיד זוכה לתשומת הלב לה הוא ראוי הוא שאלת ניקיון פלטות יישור שיניים שקוף.

למעשה, אחד הדברים החשובים ביותר שיש לזכור וליישם לגבי מיישרי שיניים שקופים דוגמת אלו המתקדמים והמוכחים של אינוויזיליין, הוא לנקות אותם בצורה נכונה ובאופן שגרתי. אבל, איך מנקים פלטות לשיניים בצורה נכונה? בדיוק על זה נענה היום.

נאמר מראש, אפילו שפלטות של יישור שיניים שקופות מיועדות לשימוש זמני של כמה שבועות לכל סט, הן עדיין מצריכות ואף מחייבות ניקוי איכותי ונכון, זאת כדי לשמור על היגיינה דנטלית ואוראלית תקינה ומושכלת וגם למנוע ריח רע מהפה או מהפלטות עצמן.

ניקוי לעומת שטיפה בלבד

יש לזכור ולשים לב כי יש הבדל מהותי ומעשי בין ניקוי נכון של פלטות היישור לבין “סתם” לשטוף את הפלטות מתחת למים זורמים, במהלך צחצוח השיניים למשל. שטיפה במים בלבד אינה מספיקה ולא תיפטר מהצטברויות של חיידקים או חומרים למיניהם.

מתי וכמה פעמים יש לנקות פלטות יישור שיניים שקופות?

לכל הפחות, יש לנקות את פלטת יישור השיניים אינוויזליין שלכם אחת ליום, באותו הזמן בו אתם מצחצחים שיניים ומנקים עם חוט דנטלי בלילה לפני השינה. אידיאלית, תבצעו ניקוי איכותי, גם אם שטחי וזריז יותר, גם בבוקר אחרי שהתעוררתם משנת הלילה שבה לבשתם את הפלטה. כמו כן, לצד ניקוי איכותי ויסודי לפחות אחת ליום, שטפו אותה במים בכל פעם שאתם מסירים אותה כדי לאכול, לפני החזרתה לפה על השיניים להמשך תהליך היישור.

הוראות כלליות לניקוי פלטות יישור שיניים

 • שטפו את הפלטות תחת מים קרים זורמים. לא להשתמש במים חמים ובטח לא לשים במים רותחים.
 • צחצחו את פלטות היישור עם מברשת שיניים ידנית, בעלת סיבים רכים ככל האפשר (לא אותה מברשת שאתם משתמשים בה לצחצוח השיניים).
 • השתמשו בסבון נוזלי עדין, רצוי עם מינימום חומרי ריח, כדי להסיר חיידקים וגם שאריות אוכל וכיוצא באלו אשר הצטברו במהלך היום.
 • שטפו ביסודיות במי ברז קרים לאחר צחצוח הפלטות עם סבון עדין.

השרייה בחומרים טבעיים וביתיים

לצד צחצוח נכון ויומיומי של פלטות יישור השיניים השקוף שלכם, אפשר גם לשדרג את הניקוי והחיטוי בעזרת השריית הפלטות בחומרים טבעיים שיש בכל בית. זה כולל למשל השרייה בתמיסה של חומץ ומים או לחלופין תמיסה של אבקת סודה לאפייה ומים.

אביזרי ניקוי רשמיים

זה אמנם ממש לא חובה, אבל אינוויזיליין, וגם מותגים דנטליים אחרים, משווקת מוצר ניקוי ייעודי לפלטות היישור. המוצר נקרא Steraligner והוא מגיע עם מגש ייעודי. חומר זה מנקה ומחטא את הפלטות, הוא מכיל אלכוהול רפואי וסודיום ביקרבונט (בדומה לאבקת סודה לאפייה), שניהם חומרים מחטאים. השימוש במוצר ניקוי ייעודי זה כולל השרייה של הפלטה במגש הניקוי למשך כמה דקות, שטיפת התמיסה עם מי ברז וצחצוח הפלטה עם מים פושרים.

בנוסף, אינוויזיליין גם מציעה מוצר ניקוי הנקרא “גבישי ניקוי”, אותם ממיסים במים ואז משרים את הפלטה בתוך התמיסה שנוצרת. קריסטלים אלו מכילים חומרי ניקוי וחיטוי.

שוב, השימוש במוצרי הניקוי והחיטוי הרשמיים הוא ממש אינו חובה ויש פתרונות אחרים שהם לחלוטין טובים דיים, אך חשוב להכיר את האופציה ושמוצרים אלו קיימים.

באילו חומרים לא להשתמש לניקוי פלטות יישור שיניים?

יש חומרי ניקוי אשר יכולים לגרום נזק לפלטות יישור השיניים כי הם אגרסיביים מדי ויש גם חומרים אשר יכולים להשאיר טעם רע על הפלטות כאשר מחזירים אותן לפה. חומרים שיש להימנע מהם בניקוי מיישרי שיניים שקופים כוללים למשל:

 • חומרי ניקוי לשיניים תותבות.
 • שטיפות מי פה – בעיקר אלו המכילות אלכוהול.
 • סבונים מבושמים מאוד.
 • סבון כלים וסבונים חזקים ואגרסיביים.
 • משחת שיניים.

כמו כן, יש להימנע משימוש במים חמים או כמובן רותחים על הפלטות כי זה עלול לפגוע בהן ובוודאי שלא לשים את הפלטות במדיח הכלים (תתפלאו, אבל הכל יכול להיות…).

נקו את פלטות יישור השיניים שלכם בעקביות וביעילות ותוך שימוש בטכניקות ובחומרים הנכונים, אחסנו את הפלטות בקייס הייעודי להן ושימרו עליהן שלא יאבדו או יינזקו, כך הן תמשכנה לשרת אתכם כמו שצריך בכל מחזור טיפול ותקבלו במהירות וביעילות את החיוך המושלם שלכם!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יצירת קשר
close slider

  צרו עמנו קשר

  נגישות