כמה זמן ייקח טיפול בחיוך חושף חניכיים?

יחד עם ההיבטים האישיותיים והאינדיבידואליים של  חיוך יפה ואסתטי, בכל זאת יש לנו תפיסה די ברורה של מהו חיוך אידיאלי, סימטרי ומושך, תפיסה הלוקחת בחשבון דברים כמו סימטריית השיניים, צורת קו החיוך, השפתיים וגם היכן נמצאת השפה העליונה לעומת השיניים ועד כמה החניכיים העליונות חשופות בזמן חיוך. מצב כאשר יש חשיפת יתר של החניכיים העליונות, הוא די נפוץ ונקרא חיוך חושף חניכיים או Gummy Smile. היום נסביר אודות אפשרויות הטיפול בחיוך חושף שיניים.

אמנם בלא מעט מקרים, גאמי סמייל (מהמילה באנגלית Gums שמשמעותה חניכיים) אינו מעיד על בעיה בריאותית בשיניים, אך עבור גברים ונשים רבים ורבות מאוד בהחלט מדובר על קושי אסתטי וסוציאלי מרכזי, כזה אשר הופך נוכח ומודגש בכל פעם שהם מחייכים וצוחקים. אפילו שרבים חושבים שה”אשמה” בתופעת חיוך חושף חניכיים נופלת על החניכיים ושאולי אי אפשר לתקן את הבעיה, כנראה שתשמחו לשמוע שלמדע רפואת השיניים האסתטית והמשקמת בהחלט יש מה להציע מבחינת טיפולים לחיוך חושף חניכיים. היום נסביר לגבי אפשרויות הטיפול וכמה זמן ייקח לטפל בגאמי סמייל.

מהו חיוך חושף שיניים ומה הגורמים לכך

גאמי סמייל או חיוך חושף חניכיים מתאר מצב אסתטי-מבנה בו יש חשיפת יתר של החניכיים העליונות בזמן החיוך, כאשר השפה העליונה עולה יחסית הרבה מעל קו השיניים עצמו. חשיפה של מעל 2 מ”מ מהחניכיים בעת חיוך, מסווגת באופן כללי כחיוך חושף חניכיים. רמות החומרה של המצב מסווגות באחוזים לפי מידת חשיפת החניכיים, ממצב קל של עד 25% חשיפת חניכיים, מצב בינוני של 25%-50% ומצב מתקדם בו החשיפה היא מעל 50%.
מבחינת גורמים ל-Gummy Smile, יש כמה וכמה גורמים פוטנציאליים:

 • שיניים עליונות קצרות מדי
 • מבנה שיניים לא תקין הגורם לחשיפת יתר של החניכיים
 • מבנה גדול ומפותח מדי של הלסת העליונה
 • מחלות חניכיים
 • שפה עליונה קצרה/דקה מדי ו/או הדוקה מדי

מגוון סוגי טיפולים לגאמי סמייל וזמני טיפול שונים

בגזרת הטיפולים לחיוך חושף חניכיים, יש היום כמה וכמה אפשרויות, חלקן פשוטות וכוללות טיפול חד פעמי די פשוט ומהיר וחלקן מורכבות וארוכות יותר ליישום והגעה לתוצאות אופטימאליות, הכל תלוי בסוג הבעיה ובגורמים לה.

כמובן שכדי לקבוע מהו הטיפול המתאים והאפקטיבי ביותר עבור כל מטופל ומטופלת לחיוך חושף חניכיים חובה לעבור בדיקת אבחון וייעוץ במרפאה. לא כל טיפול מתקן ומשקם מתאים לכל ביטוי פיזי של הבעיה! הנה כמה אפשרויות טיפול לחיוך חושף חניכיים:

 • לייזר:  למצבים קלים של חניכיים חשופות, מאפשר למשל לבצע הארכה של כותרות השיניים. זהו טיפול חד פעמי שניתן להשלים בפגישה אחת של כשעה אחת בלבד.

 

 • יישור שיניים / טיפול אורתודנטי: במצבים בהם הגאמי סמייל נובע מבעיה במיקום, ביישור ובסימטריה של השיניים ויש צורך לבצע הליך יישור שיניים אורתודנטי (למשל באמצעות המיישרים השקופים המהפכניים של אינוויזליין), מתכננים בהתאמה אישית את הטיפול כדי להשיג תוצאות אופטימאליות וזהו טיפול מתמשך, המצריך בין שנה לשנה וחצי להשגת תוצאות. לא אחת יהיה צורך בטיפול משמר אחת לתקופה כדי למנוע נסיגה.

 

 • ניתוח לחיוך חושף חניכיים: במצבים מתקדמים וקשים יותר של גאמי סמייל, יהיה לעיתים צורך ליישם הליך כירורגי כדי לתקן את הבעיה ולהשיג חיוך תקין ואסתטי. זוהי הגישה המקובלת במצבים בהם הלסת העליונה מוגדלת וזה יוצר חיוך חושף חניכיים. הניתוח מבליט את השפה החוצה ומתקן את מיקום הלסת כך שהחיוך יהיה יותר אסתטי, תקין ואפקטיבי. טיפול זה מצריך כמובן הכנה ובעיקר זמן התאוששות, כך שהוא לוקח 6-8 שבועות.

כמו כן, בחלק מהמקרים ניתן ליישם הזרקות בוטוקס לשפה העליונה כדי לתקן מצב של גאמי סמייל או להדביק על השיניים ציפויים מתאימים כדי להגדילן ולמנוע את חשיפת החניכיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יצירת קשר
close slider

  צרו עמנו קשר

  נגישות