נסיגת חניכיים: ממה זה נגרם וכיצד מטפלים?

החניכיים הם מהאזורים הרגישים ביותר בחלל הפה, ובגוף בכלל. למעשה, מחלות חניכיים כרוניות מהוות תופעה נפוצה מאוד באוכלוסייה. כל כך נפוצה, עד שיותר מ-50% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל סובלת ממחלת חניכיים כלשהי. נתון מפתיע? ובכן, לא אם תחשיבו את הרגישות הגבוהה של החניכיים שלנו, והחשיפה שלהם לנזקים חיצוניים. אחת התופעות הנפוצות ביותר באזור היא נסיגת חניכיים, או רצסיה. נסיגת חניכיים היא מצב שבו החניכיים נסוגים מעלה או מטה ולמעשה משנים את מיקומם על גבי השן. כך, נוצרת חשיפה של פני שורש השן, מצב הטומן בחובו פגיעה ברקמות התמיכה של השן, כמו גם פגיעה אסתטית לאזור הפה.

מרבית המקרים של נסיגת חניכיים נגרמים עקב סיבוך של מחלת חניכיים דלקתית וכרונית. אולם, ישנם גורמים נוספים שעשויים לעורר נסיגת חניכיים ובהם צחצוח שיניים אגרסיבי – כלומר שימוש במברשת שיניים קשה מדי או תדירות מוגברת של צחצוח יחד עם הפעלת כוח רב במהלך הצחצוח עצמו, גירוי חיצוני של החניכיים על ידי פירסינג או אפילו ציפורן, תותבות שלא הותאמו כראוי לחלל הפה, אבנית או אפילו עישון.

נסיגת חניכיים שאינה מטופלת כראוי יכולה להוביל להרס הרקמות המחזיקות את השיניים, מה שעשוי להתדרדר במקרים קיצוניים לנשירת השיניים. אז מה עושים? ובכן, חשוב להבין שנסיגת חניכיים היא מצב פיזי שאין ממנו דרך חזרה באופן טבעי. כלומר, היא דורשת טיפול מורכב יחסית, שלא מצליח בכל המקרים. אולם, ככל שנסיגת החניכיים מאובחנת מוקדם יותר, כך עולים סיכויי ההצלחה של ההליך וכן יורדת מורכבותו הרפואית. כך או כך, כשמדובר בטיפול או בתיקון נסיגת חניכיים, כל מקרה הינו לגופו ואין שיטת טיפול אחידה. הכל תלוי בחומרת המצב ובגורמים לו.

אז איך מזהים נסיגת חניכיים?

ראשית, אם אתם סובלים מדלקת חניכיים כרונית, הסיכויים לכך שתסבלו מנסיגת חניכיים אינם נמוכים. על כן, עליכם להישאר תמיד עם היד על הדופק ולשים לב אם התסמינים שלכם משתנים וכיצד.

אחד הסימנים הבולטים ביותר לנסיגת חניכיים הוא למעשה אסתטי: השיניים נראות לפתע ארוכות יותר. בנוסף, מתאר החניכיים עצמו ייראה אסימטרי, וצבע השורש יהפוך כהה יותר מכותרת השן, מה שמבליט אותה אף יותר. רגישות קיצונית לחום ולקור תופיע גם היא במרבית המקרים.

כשמדובר בנסיגת חניכיים, טיפול הוא חיוני לשמירה על בריאות חלל הפה. כשמדובר על ניתוח נסיגת חניכיים, המחיר משתנה בהתאם לטיפול. עלות ניתוח נסיגת חניכיים עשויה להישאר בטווח ה-3,000 עד 6,500 שקלים, או לעלות הרבה יותר, הכל בהתאם לחומרת המצב. מסיבה זו חשוב מאוד לאתר את המחלה בזמן ולהילחם בה כמה שיותר מהר, לפני שמתפתחים סיבוכים אחרים. במקביל חשוב לזכור כי טיפול בנסיגת חניכיים דורש הרבה מיומנות והבנה במקצוע. בהכט סמייל אנחנו מאמינים שידע וניסיון חייבים, יחד עם זאת, להיות משולבים עם המכשור המתקדם ביותר כדי ליצור הליך לא פולשני, פשוט ואיכותי, תוך עידוד תהליך שיקום מהיר וחזרה לחיים בהקדם האפשרי.

אם אתם זקוקים לטיפול בנסיגת חניכיים, אנו ממליצים לכם לפנות אלינו לקביעת תור. ד’’ר הכט יבנה לכם את תכנית הטיפול המתאימה, על ידי הליך כמה שפחות פולשני, ומקסימום תוצאות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יצירת קשר
close slider

    צרו עמנו קשר

    נגישות