חיוך חושף חניכיים יתר על המידה – מדוע זה קורה ומה הסיכונים והטיפולים

חיוך חושף חניכיים יתר על המידה הוא מצב יחסית נפוץ, אשר יכול גם לפגוע במראה האסתטי של החיוך שלכם ובביטחון העצמי שלכם בהקשר לחיוך וגם לפגוע בבריאות השיניים וחלל הפה. מכיוון שמדובר על אחד המצבים הדנטליים הנפוצים וכזה אשר מפריע מאוד לאנשים הסובלים מהתופעה, נסביר מה הכוונה במצב זה, מדוע הוא קורה, מה הסיכונים הבריאותיים ומה אפשרויות המניעה והטיפול בחיוך חושף חניכיים.

רבים אשר מגיעים אלינו להכט סמייל עם דאגות לגבי חיוך חושף חניכיים יתר על המידה מספרים כי זה גורם להם להרגיש מודעים כל הזמן לחיוך שלהם או שהחיוך שלהם נראה להם פחות אסתטי ואטרקטיבי. ובכן, נציין מראש, יש דרכי טיפול יעילות למצבי חיוך חושף חניכיים, אך סוג ומהות הטיפול תלויים בגורמים למצב ובהתקדמותו הפיזית-קלינית. לאחר בירור הסיבה למצב, צוות הכט סמייל יעבוד בצורה מקצועית ומותאמת אישית להחזיר לכם חיוך איכותי, בריא ואסתטי.

מהו חיוך חושף חניכיים?

זה אולי יפתיע אתכם, אך למעשה אין הגדרה ברורה וחד משמעית לגבי מה מגדיר מצב כחיוך החושף חניכיים יתר על המידה, כי מדובר על משהו מאוד פרטני ואישי התלוי בתפיסת האדם עצמו את חיוכו וגם בפרמטרים כמו מבנה הפנים, הלסת ואלמנטים אחרים במבנה ובריאות חלל הפה. במהות מצב דנטלי זה, מדובר על מציאות בה אתם מחייכים ויותר מדי רקמת חניכיים נראית מעל השיניים העליונות.

לפי מחקרים שונים שבוצעו בנושא, נמצא כי בממוצע, כאשר 3 מילימטר או יותר של רקמת חניכיים נראית מעל השיניים העליונות בזמן חיוך, החיוך נתפס בפחות אסתטי ועם חשיפת יתר של החניכיים. נתונים מראים כי מצב זה נפוץ יותר בקרב נשים לעומת גברים, עם כ-14% מהנשים החוות מצבי חיוך החושפים יותר מדי רקמת חניכיים ורק כ-7% מהגברים.

מדוע זה קורה ומה המשמעות?

כאמור, יש כמה גורמים לתופעת חיוך החושף רקמת חניכיים ביתר, אך הגורמים המרכזיים והנפוצים ביותר מבחינה דנטלית הם:

 • שיניים עליונות קדמיות הנראות קצרות מכיוון שהם בקעו בצורה לא תקינה ונותרות מוסתרות חלקית ע”י רקמת החניכיים.
 • שיניים קטנות בהשוואה לרקמת החניכיים, בגלל מבנה דנטלי גנטי או שחיקה דנטלית.
 • שפה עליונה דקה או קצרה מדי. או לחלופין שפה עליונה הנמתחת יותר מדי אחורה/למעלה במהלך החיוך.
 • חניכיים גבוהות או מוגדלות (gingival hypertrophy).
 • צמיחת יתר של הלסת העליונה, מה שגורם לחניכיים לבלוט החוצה ולהיראות גדולות יותר.

אולי שמתם לב כי כל הגורמים שציינו קשורים לשיניים, ללסת או לחניכיים – שלושת הגורמים המכתיבים את אסתטיות החיוך שלכם. במובן מסוים, זה הכל משחק של פרופורציות ומיקום וכאשר מרכיב אחד בפאזל החיוך אינו נכון, זה יכול לשבש את הנראות ואפילו את התפקוד של כל המערך.

שימו לב כי במקרים רבים, המקור המהותי של חיוך חושף חניכיים יתר על המידה הוא גנטי, כאשר במצבים אלו אין לכם הרבה מה לעשות מבחינת מניעה מוקדמת.

מבחינת מהלכים פרו-אקטיביים של מניעה מוקדמת של מצבי חיוך החושפים יותר מדי רקמת חניכיים, אמנם לא תמיד יש מה לעשות. אבל כמו בהקשרים אחרים של בריאות דנטלית, חשוב להקפיד על טיפול היגייני נכון וקבוע בשיניים (כולל ניקוי עם חוט דנטלי וקיסמים רפואיים) וכמו כן להקפיד מאוד על צחצוח שיניים עדין ועם סיבים רכים ככל האפשר.

עיקר ההשלכות של מצב חיוך שכזה הן אמנם אסתטיות במהותן, אך חשוב לזכור כי החניכיים מהותיות לבריאות דנטלית ולשמירה על השיניים שלכם. כך שפגמים מבניים או שחיקה בחניכיים בהחלט יכולה להוביל לנזק בריאותי ומבני לשיניים עצמן – כך שחשוב לבדוק את הנושא עם גורם רפואי מתאים ולהתאים טיפול במידת הצורך.

אפשרויות טיפול בחיוך חושף חניכיים

יש כמה דרכי טיפול והסדרה של חיוכים חושפי חניכיים יתר על המידה, כאשר חשוב להתאים אישית את סוג ומהות הטיפול, בהתאם למקרה הספציפי ולמאפיינים הקליניים שיאותרו ויאובחנו. אלו דרכי הטיפול הנפוצות והכלליות לחיוך חושף חניכיים:

 • טיפולי לייזר – למצבים קלים.
 • ניתוח למיקום מחדש והסדרת מראה השפה העליונה.
 • טיפול אורתודנטי פיזי להזזת השיניים למיקום יותר נכון ומתאים.
 • ניתוח לתיקון ועיצוב מחדש של רקמת החניכיים ובהתאם למקרה גם של עצמות הלסת, לקווי מתאר יותר אסתטיים של החניכיים וחיוך תקין ומותאם אישית.
 • ניתוח פנימי לעצמות הלסת והפנים כדי למקם מחדש את העצמות הגורמות לחיוך החשוף יותר מדי חניכיים.

מודאגים מחיוך חושף חניכיים? חוששים לחייך וחשים שלא בנוח עם החיוך והחניכיים שלכם? פנו אלינו בהכט סמייל לקביעת פגישת ייעוץ ואבחון ונעזור לכם לקבל בחזרה את החיוך שלכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יצירת קשר
close slider

  צרו עמנו קשר

  נגישות