האם אנחנו יכולים לאבחן את החיוך שלנו?

בעידן האינטרנט, חיפוש עצמי של נושאים בריאותיים הפך כבר לנחלת הכלל ולמשהו מובן מאליו שרוב האנשים עושים, עד כדי אבחון עצמי בשלל מצבים רפואיים. לרוב, פרקטיקה זו של אבחון עצמי ולא ע”י גורם רפואי מוסמך, אינה מומלצת ואף יכולה להוביל להחמרת המצב או לבעיות אחרות. אך מה לגבי אסתטיקה של השיניים, האם בנושא זה אנחנו יכולים לאבחן את החיוך שלנו לדעת, בגדול, מה יש לעשות כדי לקבל חיוך סימטרי ואסתטי יותר? מיד התשובה.

התשובה הקצרה, כן, אפשר לאבחן לבד את החיוך

התשובה הקצרה והמאוד פשטנית לשאלה שבכותרת, היא שכן, דווקא בנושא כמו אסתטיקת החיוך אפשר לבצע אבחון עצמי, באמצעים פשוטים ועם מידה לא מבוטלת של דיוק מבחינת מה אפשר או צריך לתקן כדי לקבל חיוך יותר אסתטי, סימטרי וכזה שיהיה לכם נוח איתו באופן אישי.

באבחון עצמי של החיוך גם אין סכנה בריאותית או תפקודית, כי כמובן שאת הטיפול עצמו אי אפשר לבצע לבד ועבור זה תהיו חייבים רופא שיניים המתמחה באסתטיקה דנטלית ויישום מושכל ומותאם אישית של שיטת הטיפול הנבחרת.

אבל מעבר לאותה תשובה קצרה ופשטנית, המציאות המלאה היא, כמובן, מורכבת יותר. אמנם אפשר לקבל מושג כללי על מצב החיוך שלכם בשיטות אבחון עצמי פשוטות, אך מה אפשר וצריך לעשות ובאמת עד כמה חמור או מורכב המצב, את כל זה רק רופא שיניים עם התמחות ברפואת שינים אסתטית ואורתודנטית יוכל לדעת ולהחליט.

איך מאבחנים עצמאית בעיות בחיוך?

אבחון בסיסי ועצמי של החיוך שלכם הוא עניין די פשוט לביצוע, ברמה הבסיסית והשטחית ביותר כמובן. באמצעות תמונה טובה של עצמכם מחייכים או פשוט עמידה מול המראה, אפשר להסתכל ולראות את החיוך שלכם, לנסות לזהות אלמנטים מסוימים שאינם סימטריים, אינם תקינים מבחינת מבנה אידיאלי של חיוך וכיוצא באלו.

למשל אבחון עצמי של חיוך חושף חניכיים (הידוע גם כ-“גאמי סמייל”), על ידי בחינה עצמאית – בתמונה או במראה – של החיוך, אפשר לראות האם יש חשיפת יתר של החניכיים העליונות בעת חיוך, האם השיניים נראות קטנות לעומת החניכיים ואפשר אפילו לבצע מדידה בסיסית של מידת חשיפת החניכיים. את אותה הפעולה ניתן לבצע בהקשר של שיניים עקומות ולא סימטריות, רווחים גדולים או קטנים מדי בין השיניים הקדמיות ושאר בעיות אסתטיות נפוצות של החיוך. ניתן גם להשוות את החיוך שלכם לתמונה של חיוך אידיאלי מבחינת סימטריה, צבע השיניים וצמיחת השיניים.

כך לצורך הדוגמא, אם אתם בוחנים את החיוך שלכם באבחון עצמי בסיסי שכזה ורואים שיש לכם חיוך חושף חניכיים, ניתן לגשת לרופא שיניים אסתטי ולהתחיל לבחון אפשרויות מתאימות לטיפול ותיקון החיוך, בכפוף כמובן להליך אבחון מקיף ופרטני ע”י בעל מקצוע ועם המכשור הרפואי המתאים.

כאשר כבר נכנסים לתחום של אבחון דנטלי מקצועי ואישי, מעבר לבחינה מקצועית-רפואית של השיניים במבט ע”י הרופא המטפל, יש היום מכשירים ואמצעים רפואיים משוכללים לביצוע בדיקות ומדידות לאבחון מדויק של מצב החיוך והגורמים לבעיות וכמו כן ביצוע הדמיות של סוגי טיפולים והתוצאות הפוטנציאליות.

חשיבות האבחון הרפואי המקצועי והמלא – גם אחרי אבחון עצמי בסיסי

הדגש המרכזי בהקשר לשאלה המנחה שלנו כאן – “האם אנחנו יכולים לאבחן את החיוך שלנו בעצמנו” – הוא שאפילו אם אתם בטוחים שאתם יודעים מה לא בסדר בחיוך שלכם, פנו לרופא שיניים אסתטי מקצועי לאבחון מלא ומדויק לפני כל טיפול ואל תבחרו בעצמכם את הטיפול שלדעתכם הכי מתאים למצבכם. כי כך אבחון עצמי יכול להפוך להוצאה כספית גבוהה שלא תספק את התוצאות האופטימאליות.

כך למשל לא בכל גיל וכל מצב ניתן לעבור ניתוח לתיקון חיוך חושף חניכיים, אפילו אם המצב הוא בדרגת חומרה די מהותית. רק החל מגיל 16 ניתן לעבור ניתוח גאמי סמייל כי עד אז השיניים עדיין נמצאות בתהליך ההתפתחות שלהן.

אתם יכולים לבחון את החיוך שלכם  ולנסות לאבחן עצמאית באופן כללי ובסיסי, אך השלב הבא הוא לפנות למרפאת אסתטיקה דנטלית לקבלת אבחון מדויק והמלצה על הטיפולים המתאימים ביותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יצירת קשר
close slider

    צרו עמנו קשר

    נגישות