יישור שיניים במקרים של חריקת שיניים

אם גם אתם חלק מהמוני האנשים החורקים שינים במהלך השינה ובנוסף יש לכם בעיות אסתטיות, סימטריות או תפקודיות של החיוך והשיניים ואתם חושבים על טיפול יישור שיניים, הפוסט הזה בשבילכם! נסביר כאן על השילוב בין המצבים וגם איך והאם אפשר לבצע יישור שיניים במקרים של חריקת שיניים.

להבין את חריקת השיניים

התופעה של חריקת שיניים, הנקראת קלינית ברוקסיזם (Bruxism), היא מצב דנטלי די נפוץ שבו אנשים באופן לא רצוני מצמידים בחוזקה או חורקים/מגרדים את הלסת העליונה עם הלסת התחתונה, במקרים רבים בזמן השינה אך יש ילדים ומבוגרים החווים את התופעה דווקא בשעות הערות.

חריקת השיניים עשויה להוביל למגוון בעיות שיניים, כולל שחיקת האמייל המצפה את השיניים, שחיקה של פני שטח השן, רגישות של השיניים, פגיעה בסתימות וכתרים ואפילו פגיעה במיקום ובתפקוד התקין של חלק מהשיניים בחלל הפה. מבחינת הסיבות להתפתחות תופעת חריקת השיניים, זה לא לגמרי ברור או מוסכם מה הגורמים הוודאיים לתופעה, אך אלו הגורמים שהמדע ומומחים בתחום מאמינים כי תורמים לכך:

 • לחץ נפשי, חרדה, כעס או תסכול (ברוקסיזם בערות לעיתים מקושר להיבטים רגשיים).
 • גורמים גנטיים – לברוקסיזם בשינה יש נטייה “לעבור” במשפחה.
 • דום נשימה בשינה והפרעות שינה נוספות.
 • נטילת תרופות מסוימות.
 • חומרים מסוימים – למשל קפאין, אלכוהול, טבק וכדומה.
 • מצבים בריאותיים, למשל GERD, ADHD, פרקינסון, דמנציה
 • שיניים עקומות, עם מבנה צמיחה לא תקין ובעיות מנשך.

האינטראקציה בין חריקת שיניים ליישור שיניים

חריקת שיניים ובעיות אסתטיות / מבניות של החיוך הן שתי דאגות דנטליות שיכולות להתקיים זו לצד זו, כאשר בחלק מהמקרים הן אפילו יכולות להשפיע זו על זו. הנה דוגמאות להתנגשויות, מפגשים ואינטראקציות בין ברוקסיזם וטיפולי יישור שיניים:

פגיעה במיקום השיניים בחלל הפה

לאורך זמן, הלחץ המתמשך שנוצר על השיניים במהלך פעולת החריקה עשוי לתרום לפגיעה בשיניים ובמיקום התקין שלהן, מה שכמובן יכול לפגוע במראה ותפקוד החיוך. זה בעיקר נכון עבור אנשים שכבר סובלים מבעיות במיקום השיניים ובמראה/תפקוד החיוך.

שחיקת שיניים

ברוקסיזם יכול לגרום לפגיעה מהותית במשטחי השיניים, מה שיכול בתורו להוביל לדפוסי שחיקה לא אחידים ושינויים בקשת הדנטלית, מה שגם יכול לפגוע ביישור הטבעי של השיניים.

יישור שיניים גם כתהליך שיקום הנזק של חריקת השיניים

אחת מנקודות החיבור בין שני מצבים דנטליים אלו היא שישנם מקרים בהם המטופל זקוק ליישור שיניים, גם או בלעדית כדי לשקם את הנזק והשחיקה שנגרמו כתוצאה מחריקת השיניים. הנה כמה דוגמאות והסברים כיצד טיפול מותאם אישית של שיקום החיוך קשור לברוקסיזם ויכול לסייע למי שחורק את שיניו.

שיקום החיוך ושחזור סידור השיניים

כאמור, חריקת שיניים יכולה לשחוק את משטחי השן ולשנות את צורת ואף את מיקום השיניים. טיפולי יישור ושיקום החיוך יכולים לשקם ולשחזר את המיקום והסידור התקין של קשת השיניים ולהבטיח תפקוד תקין של השיניים והמנשך.

מניעת נזק נוסף ומתמשך

טיפולי יישור לא רק מטפלים בבעיות מבניות נוכחיות אלא יכולים גם למנוע סיבוכים עתידיים שיכולים להיגרם כתוצאה מברוקסיזם.

שיפור והגברת אסתטיות החיוך

כמובן שטיפולי יישור שיניים משפרים את אסתטיקת החיוך של המטופלים, עוזרים לשחזר את המראה הטבעי והתקין של השיניים שהושפעו לרעה מחריקת השיניים.

כיצד יישור שיניים וחריקת שיניים משתלבים והולכים יחד?

באופן כללי ואשר רואה את התמונה הרחבה, לצד יישור השיניים – מטעמים אסתטיים, בריאותיים, תפקודיים או שילוב של כל אלו – רצוי גם לנסות לאבחן ולטפל כמו שצריך גם בתופעת חריקת השיניים. לכן ניהול נכון של מקרים אלו המשלבים את שני המצבים הדנטליים מחייב גישה משולבת ומתואמת.

 • אבחון: השלב הראשון הוא לאבחן גם את תופעת חריקת השיניים וגם את הבעיות המבניות של השיניים והחיוך. רופא שיניים יערוך בדיקה מקיפה, העשויה לכלול גם צילומים והדמיות כדי להעריך את היקף הבעיות.
 • טיפול בחריקת שיניים: טיפול וניהול בתופעה זו כולל פעולות על לבישת סד לילה, מגני פה לזמן השינה, טיפול בהיבטים רגשיים של חריקת השיניים וכיוצא באלו בהתאמה אישית למקרה הפרטני.
 • הערכת אורתודנטית: הערכה זו תקבע מהו טיפול יישור השיניים המתאים ביותר, הן למצב השיניים והן בהתחשב בחריקת השיניים.
 • בניית תכנית טיפול אישית ומקיפה: לעיתים תוך שיתוף פעולה בין רופא שיניים “רגיל” לאורתודנט ולעיתים רק תחת ייעוץ וניהול אורתודנטי, בונים תכנית טיפולית מקיפה ומפורטת, כאשר ביישור השיניים מתחשבים בכך שיתכן מאוד וחריקת השיניים תמשיך ותפעיל לחץ על השיניים – בנוסף ללחץ המתוכנן והשונה שמיישמים בטיפול היישור הנבחר.
 • ניטור התקדמות: פגישות מעקב וניטור התקדמות הטיפולים הן הכרחיות כדי להל את התהליך, לזהות בעיות מוקדם ככל האפשר ולבצע התאמות טיפוליות מתאימות.

אתם יכולים לעבור יישור שיניים גם אם אתם חורקים שיניים!

השורה התחתונה אחרי כל ההסברים הללו היא שאין התנגשות קריטית או מנוגדת בין טיפול יישור שיניים לבין מצבים של חריקת שיניים. לפעמים אפילו היישור מסייע בטיפול בנזקי החריקה ובמניעת נזקים מתמשכים לשיניים. אם אתם חורקים שיניים ואתם גם זקוקים ליישור שיניים – מכל סיבה שהיא – ברוב גדול של המקרים אין התנגשות ואתם בהחלט יכולים לעבור את טיפול היישור. יתרה מכך, זוהי הזדמנות גם לטפל בחריקת השיניים ולקדם הפוגה או אפילו הפסקה הדרגתית של התופעה.

אפשר לבצע טיפול יישור שיניים שקוף כמו אינוויזיליין גם במקרים של חריקת שיניים, אפשר להתקין “גשר” ברזל ליישור שיניים ולבצע עוד מגוון טיפולים והליכים הקשורים ישירות או בעקיפין לשיקום החיוך. לפרטים נוספים פנו למרפאת הכט סמייל וקבעו פגישת אבחון וייעוץ ראשונית, ללא התחייבות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יצירת קשר
close slider

  צרו עמנו קשר

  נגישות